Anasayfa OTEL ARA Yurtiçi Oteller Yurtdışı Oteller Yurtdışı Turları Yurtiçi Turları Tatil Haberleri
Tatil Turlari
Vizesiz Turlar | Vize İşlemleri | Hergün haraketli turlar | İletişim
Tur

Tatilde Türkiye denince ilk akla gelenler

Öger Tur Genel Müdürü Recep Yavuz, tatilini 1 ile 15 temmuz arasında, Türkiye`de geçiren 651 Alman turistle birebir görüşme ve form doldurma yöntemiyle bir anket gerçekleştirildiğini ve turist gözüyle Türkiye`yi değerlendirmelerinin istendiğini açıkladı.

Anket sonuçlarında, Alman turistlerin Türkiye denince akıllarına ilk gelenin tatil olduğunun ortaya çıktığını bildiren Yavuz, bunu sırasıyla misafirperverlik, döner, halk pazarı ve hamamın izlediğini ifade etti.

Pazar yerlerinin turistler için Türkiye`yi çağrıştıran çok önemli bir farklılık olduğunu, hemen hemen hiçbir Akdeniz turları ülkesinde olmayan halk ve semt pazarlarının turistler için Türkiye`ye özgü bir zenginlik olarak görüldüğünü kaydeden Yavuz, AA muhabirine anketin dikkati çekici bir başka sonucunun da camiler olduğunu söyledi.

Camilerin Türkiye denince akla gelen özellikler arasında altıncı sırada yer aldığına işaret eden Yavuz ``Anket, Türkiye`nin önemli sembollerinden birinin de tarihi ve modern camiler olduğunu ortaya koydu,`` dedi.

``İSTANBUL MARKA ŞEHİR"

Değerlendirmenin önemli sonuçlarından birinin de İstanbul`un marka şehir olarak seçilmesi olduğunu bildiren Recep Yavuz, ``İstanbul, Avrupalının gözünde bir marka şehir olarak tarihten gelen kültürel mirası ile hafızalarda yer alıyor. Türkiye`de en çok tanınan kişi ise Atatürk. Tarkan ve Orhan Pamuk da en çok tanınan bilinen kişiler arasında bulunuyor`` diye konuştu.

Yavuz "Yüzde 100 Güneş Garantisi" sloganı ile yurt dışında nam salan Türkiye`nin önde gelen ayrıcalıklarından birinin de güneş ve deniz olduğunun altını çizen turistlerin Türkiye`de en çok bilinenleri de kültür, tarih, herşey dahil, Türk kahvesi, Pamukkale, lokum ve Türk mutfağı olarak sıraladığını kaydetti.

DOLMUŞ VE TÜRKİYE

Değerlendirmenin önemli bölümlerinden birinin de turistlerin önerisi ile bilinenler listesine dahil olan ve 18. sırada yer alan ``Dolmuş`` olduğunu ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

`` Türkiye`deki dolmuş yolculuğu dünyanın hiç bir yerinde görülemeyecek kadar neşeli, eğlenceli ve hesaplı bir yolculuk olarak görülmekte. Ayrıca döner, Almanlar arasında Türk kahvesinden daha çok biliniyor. Ortaya çıkan sonuçlar doğru analiz edildiğinde turistlerin bize verdiği mesajın çok açık olduğu ortaya çıkıyor. Öğrencilerle birlikte yaptığımız bu çalışma manipülasyondan uzak, tamamen şeffaf ve yansızdır.``

ANKET NASIL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yavuz, 36 Holiday Plan - Öger Tur çalışanının yütüttüğü anketin Türkiye`de tatil geçiren 14-75 yaş grubndan turistlerle otellerde, tur ve transfer otobüslerinde ve Antalya turları Havaalanı`nda gerçekleştirildiğini, çalışmanın üç aşamadan oluştuğunu anlatan Recep Yavuz, anket hakkında şu bilgileri verdi:

``Amacımız turistlerin Türklere bakışını ve Türkiye`nin onlarda uyandırdığı çağrışımı ortaya çıkarmaktı. Bu nedenle kendilerine sadece bir soru sorduk: Türkiye size neyi çağrıştırıyor? Kendilerine yardımcı olmak ve yön göstermek için, 15 resimli alternatif sunduk ve formların altında boş yer bırakarak onların ilave etmelerini istedik. İkinci aşamada anket formlarında cevap şıkkı olarak kendi hazırladığımız alternatifleri turistlerin ilave ettikleriyle birleştirerek yeni bir form oluşturduk. Son aşamada, sadece bir sorunun yer aldığı boş bir anket formunu resimsiz olarak sunarak turistlerin en fazla üç cevap vermesini istedik. Böylelikle Türkiye ile ilgili olası bütün konu ve özellikleri hem bizim hem turistlerin gözüyle birleştirerek geniş bir alternatif imkanını kendilerine sunarak önem sırasına göre sıralamalarını istedik.``
Anasayfa | Yurtdışı Turları | Yurtiçi Turları | Yurtdışı Oteller | Yurtiçi Oteller | Otel Ara | Antalya Otelleri | Bodrum Otelleri | İletişim
Biz Kimiz web tasarım Neden Tüm Tatil Turları Müşteri Hizmetleri
Copyright© 2009 Tüm Hakları Saklıdır.
Email
Password
Şifremi Unuttum?