ARA
0216 347 67 65

Balayı Turları

 Balayı tatil turları ve Balayı önerileri

 Balayı kelimesi köken olarak İngilizceden direk çeviri ile dilimize yerleşmiştir. İngilizcede ki karşılığı ‘honeymoon’ yani bal ve ay kelimelerin birleşiminden oluşmuştur. Evlilik öncesi hazırlıklar içerisinde ciddi bir araştırma ile detaylandırılması gereken bu ayrıntı aslından güzel bir başlangıç olması açısından oldukça önemlidir. Kimilerinin hayatında sadece bir kere yaşayabileceği bu ilk tatil deneyimizde öngörülmeyen olumsuzluklar fazlaca can sıkabilir. Dolayısıyla balayı organizasyonunuz içerisindeki ayrıntıların itina ile üzerinde durulması gerekmektedir. İlk yapılması gereken ise balayı tatilinizi geçireceğiniz bölgenin seçimidir.

Balayı tatilinde bölge seçimi

Yurtdışında balayı programı yapıyorsanız öncelikli olarak evlilik tarihinize uygun olarak Dünya da hangi bölgenin mevsim şartları açısından uygun olduğuna bakmalısınız. Örneğin özellikle Güney, Güney Doğu ve Doğu Asya’da etkili olan muson yağmurları Nisan sonu – Eylül ayları arasındadır. Bu bölgede tropikal adalar da balayı turu düşünüyorsanız şiddetli ve kısa süreli yağan yağmuru da göze almanız gerekmektedir.  

Ya da kış ayalarında yapacağınız bir balayı programı için Avrupa’yı tercih ederseniz kısmen dondurucu soğuk ve yağışlı havayı da göze aldınız demektir. Dolayısıyla seçtiğin tarih ve bölge uyumu programın en başında dikkate almanız gereken noktadır. Bu anlamda size aylara göre birkaç önerimiz olacaktır.

Balayı tatilinizi Eylül –  Mayıs ayları arasında planlıyorsanız;

Kıbrıs da balayı

 Bu tarihler arasında Türkiye dışında alternatif balayı tatili için birinci sırada Kıbrıs balayı seçeneği olacaktır.

Kıbrıs Haziran – Ağustos ayları arasındaki oldukça sıcak ve bunaltıcı havaya sahip olmasına rağmen Eylül ayından itibaren özellikle Aralık ayı başına kadar mükemmeldir. Pasaporta dahi gerek olmadan sadece kimlikle seyahat edebileceğiniz Kıbrıs otel - kum ve güneş dışında bir çok gezi imkanı da sunuyor. Kıbrıs da araç kiralayarak ( araçlarda direksiyon İngiliz sistemi olan sağdadır) bir çok gizli cenneti keşfedebilirsiniz. Örneğin Magosa’da bulunan Palm Beach’den denize girip Kapalı Maraş bölgesini uzaktan seyredebilir, Kilise den bozma Lala Mustafa Paşa camisini ziyaret edebilirsiniz. Başkent Lefkoşe’nin sur içinde dolaşıp, Girne’nin kalesini keşfedebilir, yine Girne’de muhteşem Bellapais ( beylerbeyi) köyünde büyüleyici Girne manzarasını kuşbakışı seyre dalıp romantik bir gün batımını keyfi yaşayabilirsiniz.

 Tropikal Adalar da balayı turları

Maldivler de balayı tatili

 Hint Okyanusu’nda bulunan Maldivler 1200 adadan oluşur. Yaz aylarında muson yağmurları etkisinde olan adanın en çok tercih edilen zamanı Ekim ayından Mayıs ayına kadar olan süre. Adanın başkenti ve ana karası Male. Halkın % 97’si Müslüman. Turizm en büyük gelirleri ve adada yüzlerce her bütçeye uygun otel seçeneği bulmak mümkün. Bu oteller içerisinde Dünyaca ünlü otel zincirlerinin markasını taşıyanlarda mevcut. Maldivlere Türk Hava Yolları’nın direk seferi dışında aktarmalı uçuşlar ile de ulaşmak mümkün. Özellikle Emirates Dubai aktarmalı uçuşlarında çok ucuza bilet bulabilirsiniz. Tabi ki  bu uçuşları yakalamanız için birkaç ay öncesinden organizasyonu tamamlamalısınız.

Maldivler de bahsettiğimiz gibi otel seçenekleri oldukça fazla. Otel konaklamalarında odanızın otelin hangi bölgesinde olduğu önemli. Bungalovlar; kumsaldakiler ve deniz üzeri Bungalovlar olarak ayrılıyor. Deniz üzerindeki Bungalovlar ise gün batımı ve gün doğumu olmak üzere farklı fiyatlandırmaları var.

Vize gerektirmeyen Maldivlerde balayı seçeneğinin bütçesi kişi başı 1200 – 1300 dolardan başlıyor. Konaklama yapacağınız tesisin kalitesi, havaalanından transfer için kullanacağınız araç ( deniz uçağı veya hızlı bot seçenekleri var), konaklama yemek seçenekleri ( oda –kahvaltı, akşam yemekleri dahil veya her şey dahil) bütçenizi etkileyen diğer etmenler.

Seyşeller’de Balayı tatili

 Hint Okyanusu’nun güneyinde yer alan Seyşeller Afrika kıtasının batısında Madagaskar adasına yakın bir bölgedir. Başkenti Mahe’dir. 92 ada ve mercan adasından oluşur. Ülkenin en büyük geliri turizmdir. Dünyanın bozulmadan kalan sayılı egzotik adalarından birisidir.  Türk Hava Yolları’nın haftanın belirli günlerinde direk uçuşları mevcuttur. Bunun ile birlikte Etihad Hava Yolları ile Abu Dabi aktarmalı olarak da uçabilirsiniz. En uygun aylar Maldivler ile aynı aylardır. Türk Vatandaşları vizeden muaftır. Dolayısıyla minimum 6 aylık geçerliliği olan pasaportunuz ile dilediğiniz zaman vize derdi olmadan gidebilirsiniz. Seyşeller Maldivler gibi bir çok otel seçeneği bulabileceğiniz bir bölge olmasına rağmen Maldivlere göre daha pahalıdır. Ekim ayı içerisinde giderseniz Seyşeller’in en ünlü festivali olan Kreol’a denk gelmeniz olasıdır. Bütün adalar da kutlanılan 1 haftalık Kreol festivali boyunca sokaklar dans ve müzik şenliklerine sahne olmaktadır. Ülkenin pek çok mercan adası bulunmasına rağmen en lüks otellerinin bulunduğu ada La Digue Adası’dır.

Seyşeller’de balayı tercih ediyorsanız diğer görece yakın tropikal adalara kıyasla otel ve diğer hizmetlerinin ücretlerinin yüksek olmasından dolayı kişi başı minimum 1900- 2000 dolar olarak bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Phuket adasında balayı tatili

 Tayland’ın Phuket adası vize derdi olmadan balayı tercihi yapabileceğiniz bir başka seçenek. Bembeyaz kumsalları, uygun ve kaliteli otelleri, bakir koyları ve alternatif gece hayatı ile muhteşem bir balayı için tercih edebilirsiniz. Türk Hava Yolları ile Tayland’ın başkenti Bangkok’a direk uçup oradan da yerel havayolları ile Phuket adasına 1 saat içerisinde ulaşmanız mümkün. Phuket adasına vardığınızda ise pazarlık yaparak bineceğiniz bir taksi ile kolayca otelinize ulaşabilirsiniz.

Phuket’de balayı tercihinin son yıllarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebi hem kaliteli hizmeti ucuza alabilmeniz hem de Bangkok gibi bir şehri programınıza ekleyerek zenginleştirebilme imkanı sunması. Böylelikle hem kültür hem de deniz, kum güneşi bir araya getirebiliyorsunuz.

Phuket’de her bütçeye göre otel bulmanız mümkün. Balayınız için deniz kenarı bir otel seçmenizi tavsiye ederiz. Otelden alabileceğiniz ekstra turlar ile dolu dolu bir balayı organize etmeniz çok kolay. Çevrede gezilecek yerler oldukça fazla. Özellikle Lawa adası, yüzen balıkçı köyü Floating island, Naka adası ve Dünyaca ünlü James Bond adası çevre gezileri için sıklıkla tercih ediliyor.

 Bunların dışında Phi Phi Ley’de dalış yapabilir yada alacağınız günlük turlar ile fil çiftliğini ve muhteşem tapınakları ziyaret edebilirsiniz. Tüm bunlar için ise çok büyük bütçelere ihtiyacınız yok. Diğer bölgelerle kıyaslandığında oldukça hesaplı. Kişi başı 1200 – 1300 dolarlık bir bütçe ile 5 gecelik bir balayı turu organize edebilirsiniz.

 

Avrupa’da balayı keyfi

Barselona ve Kanarya Adaları balayı tatili

 Avrupa’da balayı seçenekleri içerisinde yaz aylarında boyunca tercihinizi Barselona ve Kanarya Adaları olarak kullanabilirsiniz. Türkiye’den 3,5 saat uçuş mesafesindeki Barselona’da 2 günlük bir konaklamayı Kanarya Adalarında 4 günlük güneş – kum ve deniz ile birleştirerek muhteşem bir balayı organize etmeniz mümkün. Schengen vizesi gerektiren bölge özellikle Mayıs – Ekim ayları tercih edile bilinir.

 Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile Barselona’ya direk uçuşlar bulunmaktadır. Burada 2 gün keyifli bir kültür gezisi yaptıktan sonra gidiş dönüş Vueling Hava Yolları’nın saatleri uygun uçuşlarından gidiş – dönüş bilet alarak Afrika kıtasının batısındaki Kanarya Adalarına geçiş yapabilirsiniz. Ada iki ana bölümden oluşuyor. Tenerife ve Las Palmas. Tenerife’de çok daha fazla otel seçeneği bulmak mümkün. Ayrıca adada bir çok alternatif tur alabilir tatilinizi renkli bir hale getirebilirsiniz.

Bu organizasyonun ilk ayağı Barselona ise yemekleri, görülecek yerleri, eğlence hayatı açısından oldukça popüler bir destinasyon. Şehirde sıkılmak pek mümkün değil. En ünlü caddesi La Rambla’ya yakın bir otel tercih etmenizi öneririz. Şehirde ulaşım ağı oldukça gelişmiş durumda günlük, üç günlük veya haftalık satılan biletler ile her türlü toplu taşıma aracına binebiliyorsunuz.

Vize dahil olmak üzere Barselona ve Kanarya Adaları balayı turunu tercih ederseniz kişi başı 1300 – 1400 dolarlık bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Prag’da balayı tatili

 İşte size yılın on iki ayı gidebileceğiniz alternatif bir balayı tatil seçeneği. Özellikle Nisan – Ekim ayları arasında muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapan Prag balayı çiftleri için mükemmel bir romantik alternatif bölge. Şehrin her yanı tarih ve oldukça güzel korunmuş. Otel seçenekleri ise oldukça fazla. Vltava nehri kıyısında iyi bir otelde geçirilecek bir balayı sizleri oldukça memnun edecektir.

 Prag için Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması şart. Türk Hava Yolları veya Pegasus Havayolu ile 2 ,5 saat civarında kısa bir uçuş ile ulaşacağınız şehir de bir çok alternatif gezi planı yapabilirsiniz. Prag’a yakın romantik şehir Karlovy Vary ise mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerin başında geliyor. Bunun dışında Dresden, Cesky Krumlov gibi muhteşem şehirler de oldukça yakın.

Prag’da balayı keyfi için çok büyük bütçelere gerek yok. İyi bir otel konaklama, iyi bir restoranda akşam yemekleri ve çevre gezileri dahil 3 gecelik bir palayı paketi için kişi başı 900 – 1000 dolarlık bir bütçe yeterli olacaktır.

 


Bizi Takip Edin


Adres : Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Çamlıoğlu Apt. No: 79 D: 19 Kadıköy / İstanbul
Telefon : +90 (216) 347 67 65 pbx
Faks : +90 (216) 347 67 65
E-Mail : info@tumtatilturlari.com
Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır. Bu site Gezigen turizm kuruluşudur