ARA
0216 347 67 65

Hindistan Turları

 Hindistan turları ile Hindistan’ı keşfetmek

  Kültürün gizemli coğrafyası Hindistan. Başlığı renklerin cümbüşü Hindistan olarak da yazmak hiç de tuhaf olmayacaktı. Onlarca farklı kültürün kucak kucağa yaşadığı coğrafi bölgeyi tanımak adına katılacağınız detaylı bir Hindistan turu için işinize yarayacak birkaç bilgi vererek yazımıza başlayalım.

 Hindistan 1.3 milyar nüfusu ile Dünya’nın en büyük ikinci nüfusuna sahip ülkesi. Güney Asya da bulunan ülke Pakistan, Nepal, Bhutan, Çini Bangladeş ve Myanmar’a komşu konumunda. Coğrafi olarak ticaret yolları üzerinde oluşu bugün ki ticari zenginliği ile kültürel zenginliğinin de sebebi olmuştur. Çok kültürlü nüfusunun esas kaynağı ise ülkede bulunan dinlerin çeşitliliğidir. Özellikle Hinduizm, Budizm, Jainizm, Sihizm ile birlikte Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık ülke nüfusu üzerinde etkili olmuştur. Dini kültürel ögelerin çokluğu çok renkliliği de beraberinde getirmiştir. Yemek kültüründen kıyafete kadar birçok alanda etkisini gösteren farklı kültürler, uyum içerisinde yaşamayı başarmıştır. Adeta sosyolojik bir açık hava çalışma sahası olarak adlandırabileceğimiz Hindistan bu açıdan Dünya’nın birçok ülkesine bu yanıyla örnek teşkil eder.

Ülke 28 eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi ile yönetilen bir Federal Cumhuriyettir. Adı farsça İndus kelimesinden gelen Hindistan son yıllarda özellikle bilgi teknolojisine yaptığı yatırımlar sayesinde dikkat çeken ekonomik gelişme sağlamıştır. Dünya’nın ikinci büyük silikon vadisi Hindistan’ da bulunur.

Hindistan’ı gazete başlıklarına taşıyan bir başka özelliği ise Dünyada Hollywood ile baş edebilecek tek film stüdyolarına sahip ülke olma özelliğidir. Bollywood olarak adlandırılan bu büyük endüstride günde 3 film den fazla çekim yapılmakta ve Dünya film piyasasına sürülmektedir.

Hindistan’ın yemek kültürü ise tarihi kökenleri olan kadim bir kültürdür. Yemek kültür hazinesine sahip olan ülke tarihsel olarak baharatlarında ana vatanı olma özelliği taşımasından dolayı zengin bir mutfağa sahiptir. Yemeklerinde ineğin dini ve kültürel olarak kutsal sayılmasından dolayı dana eti yerine ağırlıklı olarak tavuk eti kullanırlar bir de vazgeçilmez olarak baharat mutlaka eklenir. En fazla kullanılan baharatları ise tabi ki köridir. Köri ise aslen bir baharat değil bir sostur. Bunun dışında yemeklerinde sıklıkla kullanılan diğer baharatlar kişniş, kimyon, tarçın ve kaküledir. Sabahları içilen masala dedikleri sütlü çayda bile baharat kullanmaları dikkat çekicidir.

Hindistan halkının Tanrı Shiva’nın dans figürlerini taklit ederek geliştirdikleri kendine özgü dans stili oldukça ilgi çekicidir. Hindistan turlarında ekstra olarak katılacağınız dans gösterileri renkli yapısı ve anlattığı konu değişik  figürleriyle ifade edebilme kabiliyeti açısından sizleri gerçekten büyülü bir atmosfere sokacaktır. Her bir el figürünün farklı bir anlamı ve farklı bir duyguyu ifade etme özelliği bulunur.

Hindistan turlarında ‘’Altın Üçgen’’ dedikleri

Ülkenin başkenti Yeni Delhi olmakla birlikte şehir,  büyük Metropol görüntüsü dışında ziyaretçiler için ilgi çekici değildir. Hindistan’ı hissetmeye ancak Agra, Jaipur ya da büyülü ve kutsal şehir Varanasi’ye yapacağınız yolculuk ile başlıyorsunuz. Zaten bu üç şehir Altın üçgenin her bir köşesini ifade ediyor. Bunların içerisinde ise en fazla parıldayanı Varanasi. Varanasisiz bir Hindistan turunun çok eksik kalacağı malum. Siz siz olun Varanasi’yi görmeden dönmeyin. Tabi ki Ganj Nehrinin kutsal sularına dokunmadan da olmaz. Sabah Varanasi gatlarında yapılan kutsal törenleri fotoğraflamadan olmaz. Akşamları ise ünlü Aarti töreninin dumanlarını teneffüs etmeden Hindistan’ı içselleştirmek mümkün değil. Yine Varanasi’de bulunan ölü yakma gatlarında bir cenaze töreni izlemeden olur mu?

Agra ise Dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Tac Mahal’e ev sahipliği yapıyor. 1654 yılında inşaa edilen Taj Mahal Dünyanın en güzel aşk mabedi olarak kabul ediliyor. Babür Hükümdarı Şah Cihanın güzeller güzeli eşi Banu Begüm Mahal için yaptırmış olduğu Tac Mahal’in hüzünlü hikayesini okumanızı tavsiye ederiz. Tac Mahal hani derler ya ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken 10 yer arasına birinci sıradan girebilecek güzellikte bir anıt yapı. Agra’nın bir diğer önemi de Agra kalesini barındırması.  1638 yılında yapılan kale Dünya Kültür Mirası listesinde.

Jaipur ise Altın Üçgenin bir başka güzelliklerle dolu şehri. Hindistan turlarında gerçek anlamda Hindistan’ı yaşatacak olan Pembe şehrin en önemli yapısı ise Amber kalesi. Fillerle yapılacak kısa bir yolculuk sonrasında kale içerisi ve kaleden görülen manzara sizleri büyüleyecek. Jaipur da bulunan Hava Mahal ve Jantar Mantar diğer hazineleri olarak mutlaka ziyaret etmenizi önereceğimiz yerler olacak. Ayrıca şehir minyatür işçiliği ve değerli taş işçiliği açısından da çok önemlidir.

 

 

 

 

 

 


Bizi Takip Edin


Adres : Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Çamlıoğlu Apt. No: 79 D: 19 Kadıköy / İstanbul
Telefon : +90 (216) 347 67 65 pbx
Faks : +90 (216) 347 67 65
E-Mail : info@tumtatilturlari.com
Copyright © 2017 Tüm hakları saklıdır. Bu site Gezigen turizm kuruluşudur